Kuzey Göçebeleri: Doğadan ilham alan sıradışı bir üretim topluluğu

“Doğa, görülebilen düşüncedir” der Richard E. Crabbe. Üretim denen mevhumun aslında doğanın bir yansıması olduğu fikrini savunmak çok da yanlış olmayacaktır bu durumda. Üretimin kendisi başlı başına bir yolculuktur ve doğa bu eşsiz yolculuğa önderlik eder.

Dünyanın etrafında dolaşırken üreten, eğlenen, yardım eden ve güzellikler biriktiren sıradışı bir üretim topluluğu olan Kuzey Göçebeleri ise doğadan ilham alarak yolculuğuna 2017 yılında başlayarak Doğuş Kökarttı‘nın önderliğinde kuruldu. Her birinin kendine özgü yaratıcılığı, farklılığı ve üretkenliği olan bu topluluk zaman içerisinde büyüdü ve gelişti. Hem birbirininden beslenen hem de birbirini besleyen üretim odaklı bu güzel aileyi daha yakından tanıyabilmek adına Doğuş ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Doğuş selamlar. Seni az çok bir gezgin olarak sosyal medyadan tanıyoruz. Yine de bize kendinden bahseder misin? Bu aralar neler yapıyorsun?

Merhabalar. 24 yaşındayım. Bence oldukça uzun, çoğu zaman güzel, bazen çirkin, iyi ve kötü bir hayatım oldu. Tıp doktoruyum, yeni mezun oldum. Bugüne kadar 35 ülkeyi ziyaret ettim. Eylül 2015’te A Tea With 10.000 People (10.000 İnsanla Çay) adlı bir projeye başladım. Bu projede 198 ülkeden 10.000 insanla tanışıyorum. Projeye başladıktan sonra yaklaşık 140 ülkeden binlerce insandan davet aldım. Edebiyatla ilgiliyim; yazar sayılabilirim. Basılı iki kitabım var. İlk kitabım Üzüm Dalları, Güneş ve Güz; diğeri de bu yıl Altıkırkbeş Yayınlarından çıkan Nehir Yolcusu. Müzikle ilgileniyorum; bir türlü bitiremediğimiz bir albüm var, onu bitirmeye çalışıyoruz. Hayatımda sürdürülebilir ve beslenebilir bir yaşam mutluluğu oluşturmak için çalışıyorum. Türk Eğitimi Vakfı tarafından 2012 yılında Geleceğin Liderlerinden biri seçildim. Buna layık olmaya çalışarak güzel bir hayat yaşayıp, insanların da hayatlarını güzelleştirmek istiyorum. 2017’nin başlarında Kuzey Göçebeleri isminde bir topluluk projesi oluşturdum. İnsanlara bu yolda bana katılmalarına yönelik bir çağrı yaptım. Bu proje topluluğu zamanla temellerini attı, büyüdü, gelişti. Son aylarda tıp ile ilgilendiğim kadar Kuzey Göçebelerinin sürdürülebilir bir sistemi olması üzerine uzun çalışmalar yapıyorum.

Kuzey Göçebeleri nasıl oluştu, bu proje nasıl başladı?

Aslında bu topluluk, ilk olarak benim A Tea With 10.000 People ile şehir şehir dolaşıp büyük buluşmalar yaptığım zamanlarda, benim bu buluşmaları bir “mutfak” ekibiyle birlikte yapma isteğim sebebiyle oluştu. Buluşmaların kapsamını genişletmek, farklı alanlarda üretimler gerçekleştirmek, daha büyük ve insanların hayatlarını değiştirebilen, aynı zamanda projeyi de büyütebilecek işler yapmak istiyordum. İnsanlara yaptığım ilk çağrı bu niyetle oldu. Çok güzel insanlar toplanmaya başladı. Benimle birlikte projeler geliştirmeye ve bir yolda yürümeye istekli olduklarını bana gösterdiler. Sonra bir isim düşündük ve Kuzey Göçebelerinde karar kıldık. Böylece Kuzey Göçebeleri kendi başına bir projeye dönüşüp, “Sıradışı Bir Üretim Topluluğu” olarak yolculuğuna başladı.

Birlikte üretimin sürdürülebilir doğası

Projenin başlamasında sana önayak olan şey neydi?

Yaşadığım süre boyunca gerçekten uzun, sert ve enteresan yolculuklar yaptım. Bunların neredeyse hepsini tek başıma gerçekleştirdim. Ve yolda binlerce insanla tanıştım. Herhangi bir konuda üretmek ise benim için her zaman çok değerli oldu. Bir şeyler ürettiğimde kendimi her seferinde daha iyi hissettim. Yaşama katıldığımı hissettim. Uzun bir yolculuktan geldiğim sırada, anlattığım gibi önce kendi projemin temelinden sonra ise tamamen farklı bir platform ile “Birlikte bir üretim” neden mümkün olmasın diye düşündüm. Ve daha sonra bunu sürdürülebilir bir hale getirebileceğime inandım. Bunu büyütürken de ütopik bir iş alanına dönüştürebilmek konusunda küçük bir hayal kurdum. Gezginlere, bir felsefe ile seyahat edenlere veya en azından bunu arzulayanlara; kişisel dünyamda güveniyorum. Bu yüzden de öncelikle bu tabandaki insanlarla bunu gerçekleştirmeyi istedim.

Türkiye’de de çok fazla gezgin var ve sayıları da gittikçe artıyor. Sanırım bu oluş gittikçe bir altkültüre dönüşüyor. Bu da bana bu topraklar içinde ilham olan şeylerden biriydi. Aynı zamanda bir topluluk olabilmek, her zaman çok değerli. İnsanın kendini iyi hissettiği, aynı dili konuştuğu, duygularını paylaşabildiği bir topluluk içinde olması; bu hayatta bir insanın başına gelebilecek en güzel şeylerden biri.

Kuzey Göçebeleri: Doğadan ilham alan sıradışı bir üretim topluluğu

Peki, Kuzey Göçebelerini dışarıdaki insanlara anlatmak, tanımlamak istersen neler söylersin?

Kuzey Göçebeleri, en basit ifadesiyle bir üretim topluluğudur. Aklınıza gelebilecek her üretim alanına yatkın bir proje platformu. Sanat Üretimi, Seyahat Üretimi, Sosyal Sorumluluk Üretimi, Ekoloji Üretimi, Finansal Üretim, Sosyoloji Üretimi, Görsel Tasarım Üretimi, Eğitim Alanında Üretim, Deneysel Üretim, Zihin ve Felsefe Üretimi bunlardan bazıları. Üretim konusunda bir sınırlamamız yok. Multidisipliner bir ağ halinde çalışan bu toplulukta, topluluğun temel kuruluş, yaşam ve insani değerlerine ters düşmediği sürece var olan her konuda üretim gerçekleştirilebilir.

Kuzey Göçebeleri bir proje platformudur. Toplu halde projelerin gerçekleştirildiği, aynı zamanda insanların gerçekleştirmek istedikleri bireysel projelere destek bulabildikleri bir platform. Daha önce de şöyle tanımlamıştım: Kuzey Göçebeleri, bu gezegende derin bir yaşam deneyiminin yansımasını insanoğlu ile paylaşma ve yaşama dair ortak eylem ve hayalleri olan insanları birleştirme amacını taşıyor.

Aynı zamanda burada bir aile hissini barındırıyoruz. İçimizde büyük bir dayanışma var. Mutlak samimiyete çok önem veriyoruz.

Kuzey Göçebeleri kimlerden oluşuyor? İçinde başka organizasyonlar, topluluklar barındırıyor mu?

Güzel ve geniş bir aileyiz. Bu röportajı yaptığımız sırada aktif insan sayımız 47 kişi. Şimdilik 18 ile 33 yaş arasında değişen bir yaş aralığımız var. Birçok meslekten dost var aramızda. Öğretmenler, mimarlar, doktorlar, mühendisler, müzisyenler, ressamlar, tasarımcılar ve başka birçok meslekteniz. Birçok öğrenci de var aramızda. İçimizdeki sanatla ilgilenen birçok dost var. Hali hazırda birçok farklı alanda çalışmaları olan güzel sanatçılarımız var. Yine içimizdekilerin büyük çoğunluğu gezgin veya seyahatten keyif alan insanlar. Hayatını tamamen göçebe olarak geçiren dostlarımız var. Tabii ki insanları oldukları asıl insan yapan şeyler ne meslekleri, ne yaşları, ne de yetenekleri. İçimizdeki dostların birer birer, bütün bunlardan bağımsız olarak çok güzel ve gezegen dünya için önemli, değerli insanlar olduklarını düşünüyorum.

İçimizde kendi topluluk projeleri veya bireysel projeleri olan dostlar var. Down sendromlu çocuklar ve eşleriyle birlikte gerçekleştirilen uzun soluklu bir dans atölyesi organizasyonu olan Benden Başka Ritimler projesinin kurucusu bizimle birlikte. 81 ile 81 kütüphane kurup Jack Kerouac’ın Yalnız Gezgin kitabını dünya turuna çıkaran ve bu kitabın mektuplarını her yerden toplayan Yalnız Gezgin topluluk projesinin kurucusu da aramızda. Yine başka topluluklarda bulunan ve aramızda olan birçok dostumuz var.

Sanat ve ekoloji üretimleri

Kuzey Göçebeleri: Doğadan ilham alan sıradışı bir üretim topluluğu

Kuzey Göçebeleri şu anda aktif olarak neler yapıyor?

Şu anda en yoğun enerji harcadığımız konu içerideki organizasyonu ve sistemi sürdürülebilir ve belirgin hale getirmek olsa da birkaç aktif projeyi yürütüyoruz.

Onlardan bahsedeyim. Bir Kuzey Göçebeleri Ormanı oluşturmak istiyoruz. Bu bizim ekoloji üretimlerimizden biri. Bunun altyapısını oluşturduk. Gerekli iletişimleri ve izinleri sağladık. Mart ayında iklim dikim yapmaya elverişli olduğunda bunu gerçekleştireceğiz. Bir kolektif öykü kitabı projemiz var. Bu bizim sanat üretimlerimizden biri. Yazmaya başladık, biraz geniş bir zamana yayarak ilerletiyoruz ama önümüzdeki kışa hazır olacaktır diye düşünüyorum. Farklı şehirlerdeki uygun kafelere Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri kurmak istiyoruz. İlkini Artvin’de kuruyoruz. Detaylarını belirledik. Yakın zamanda Artvin’e gidip seçkin ve faydalı bir kütüphane kuracağız. Sonbaharda dans ile ilgili kompleks bir sanat projesi oluşturmak için beyin fırtınalarımızı başlattık. İçimizde çeşitli danslarla ilgilenen çok dostumuz var. Yakın zaman önce aramızda toplu bir kamp düzenledik.

Kuzey Göçebeleri: Doğadan ilham alan sıradışı bir üretim topluluğu

Kuzey Göçebeleri’nin ileriye yönelik hedefleri ve amaçları nedir?

Kuzey Göçebeleri tam anlamıyla uzun vadeli bir proje. Kısa sürede yapılıp, bitirilip paketlenip kapatılacak bir şey kesinlikle değil. Dolayısıyla benim ilk amacım; projenin kendi sistemini kurması, güzel bir “kalifiye topluluk” temeli oturtması ve kendi kendini devam ettirebilecek sürdürülebilir bir platforma dönüşmesi. Sürdürülebilirlik, bu gibi proje veya platformlarda çok önemli. Ben de bunu ilk etapta sağlamaya çalışıyorum. Bunun dışında uzun vadede toplu projelerin akışkan bir biçimde yapılabildiği, aynı zamanda bireysel projesi olan insanların da platformda bu projelerine insan, kaynak, bağlantı desteği bulabildiği “büyük bir proje platformuna” dönüşebilmesi benim diğer hedeflerimden biri. Her şehirde temsilcilerimizin olmasını ve insani bir dayanışma hattı kurmayı istiyorum. Kuzey Göçebeleri Şehir Dayanışmaları hedeflerden biri. Aynı zamanda seyahat temelli bir oluşum olarak, güzel bir seyahat takımı kuralım, yollarda olmayı sürdürelim; bunun yanında insanların seyahat etmelerini kolaylaştıracak projeler üretelim istiyorum. Benim Kuzey Göçebeleri ile ilgili hayallerimi, yapmak istediklerimi anlatmam daha sayfalarca sürebilir. O yüzden sanırım şimdilik bu kadar yeterli.

Merak eden insanlar Kuzey Göçebeleri’ni nereden takip edebilirler? Başvurmak isteyenler nereden başvurabilir, başvurmak mümkün müdür?

Başvurmak tabii ki mümkün: Kuzey Göçebeleri Başvuru Formunu içtenlikle doldurarak başvurabilirler. Sayımız artıyor ve başvurular gelmeye devam ediyor. Bir yerde sayıyı sabitlememiz gerekecek, içeriye alımları durdurabiliriz. Dolayısıyla en kısa zamanda başvururlarsa onlar için daha iyi olabilir

İnternet Sitemiz: kuzeygocebeleri.com
Instagram: instagram.com/kuzeygocebeleri
Facebook: facebook.com/kuzeygocebeleri

Wearethehippies 1 Ekim 2018

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir